A természet élő indikátora- A hortenzia
Ez a blog most kissé tudományosabb lesz mint az eddig megszokottak. Szóval egy kicsit kémiázni fogunk a hortenzia a növényen keresztül.
Az igazi növény fan-ok biztos láttak már hortenziát, hiszen ez egy hihetetlenül gyönyörű növény. Rengeteg és óriási méreteket öltő virágai vannak tavasszal és nyáron is. Létezik belőle futó fajta, de akár egy 3 méter magas bokrot is növeszthetünk belőle.

De amitől nagyon érdekes és egyedülálló lesz a növény az az, ahogy a pH-ra reagál. A színét nem a tenyésztés határozza meg, hanem a föld pH értéke. Amikor a talaj savas, a hortenzia virágai kékek lesznek, abban az esetben, ha lúgos földbe vannak ültetve, olyan rózsaszín lesz mint a fenti képen látható. A pH a talaj kémhatását jelöli lehet lúgos, közömbös esetleg savas.

A tudósok ( főként a kémiában) ilyen indikátor csíkkal mérik meg az egyes anyagok kémhatását. A pH skála 1-14-ig terjed. 1-6-ig savas, 8-14-ig pedig lúgos a kémhatás, amennyiben 7-est mérünk, azt semlegesnek nevezzük.
A hortenzia egészen nagy skálán képes megélni 0,4-8-ig, e fölött a talaj már túl lúgos és elmarja a növényt. Ha kék hortenziát szeretnénk, akkor 4,0 és 5,0 közötti pH értékre lesz szükségünk, minden más esetben a virág rózsaszín lesz. Szóval hogyha veszünk egy kék hortenziát és kiültetjük, lehet jövőre már rá sem fogunk ismerni, mivel színe úgy megváltott. De akár magunk is meg tudjuk a föld kémhatását is változtatni. Megfelelő virágfölddel csökkenthetjük vagy akár növelhetjük a pH értéket. Illetve, hogy milyen vízzel öntünk az is tudja befolyásolni a kémhatást. A vizek nagy része eléggé lúgos, így még nagyobb rá az esély, hogy a hortenzia rózsaszín legyen. Ha a vízbe savas agyagot teszünk, akkor ezt ellensúlyozhatjuk.

